logo

Збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” визначено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 грудня становить 1247 грн.

Відтепер для осіб, що втратили працездатність, прожитковий мінімум підвищився з 1130 грн до 1247 грн, у зв’язку з чим органи Пенсійного фонду України перерахували пенсії. Внаслідок проведеного перерахунку зросли розміри виплат, які визначаються з урахуванням прожиткового мінімуму.

Якщо розмір пенсії особи, обчислений з урахуванням наявного в неї страхового стажу та заробітку, не досягає мінімального розміру пенсії, який за повний страховий стаж (20 років (для жінок) і 25 років (для чоловіків) для осіб, яким пенсію призначено до 1 жовтня 2011 та після цієї дати не проводили перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії; 30 років (для жінок) та 35 років (для чоловіків) для осіб, яким пенсію призначено після 1 жовтня чи до цієї дати, але після їм було проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії установлюють на рівні прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, пенсію встановлюють на рівні 1247 грн.

Якщо страховий стаж неповний,  то розмір пенсії визначають пропорційно до стажу, враховуючи названий прожитковоий мінімум. Якщо особа має більше страхового стажу, до її пенсії встановлюється доплата за понаднормовий стаж.

При цьому мінімальний розмір пенсії за віком та доплату за понаднормовий стаж визначають з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Якщо розмір пенсії особи, обчислений за формулою, наведеною ст. 27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, не перевищує розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, доплату за понаднормовий стаж визначають, ураховуючи розмір пенсії.

Слід зауважити, що перерахунок мінімального розміру пенсії та доплати за понаднормовий стаж стосується лише непрацюючих осіб. Такий перерахунок працюючим пенсіонерам не проводиться (ч. 3 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”).

Окрім того, з 1 грудня перераховано мінімальні розміри пенсій по інвалідності учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та осіб щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, мінімальні розміри пенсій шахтарям, мінімальні пенсійні виплати інвалідам війни та учасникам бойових дій, підвищення до пенсій ветеранам війни та жертвам нациських переслідувань, надбавки особам, які мають статус Почесного донора України, надбавки за особливі заслуги перед Україною та надбавки на утриманців відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Слід зазначити, що перерахунок названих підвищень і надбавок до пенсії проведено усім пенсіонерам, які їх мають, незалежно від того, працює пенсіонер чи ні.

З 1 грудня 2016 року пенсія не зміниться для громадян, у яких в складі пенсійної виплати є індексація та щомісячна державна адресна допомога, передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 256 до суми 949 грн.

 

Заступник начальника

управління Пенсійного фонду

України в Галицькому

районі м.Львова                                                                        Н.Гайдар