logo

Модернізація системи пенсійного забезпечення

Кабінетом Міністрів України схвалено проект Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій” та внесено на розгляд  Верховної Ради України, який зареєстровано 30.04.2015 за № 2767.

Законопроект передбачає нову систему пенсійного забезпечення українців, за якої пенсії будуть фінансуватися з трьох джерел – солідарного, накопичувального і недержавного рівнів.

Перший рівень (солідарна система, коли за рахунок внесків працюючих громадян, сьогоднішні пенсіонери отримують пенсії) діє нині і фактично є основою пенсійного забезпечення, який необхідно системно оптимізувати.

Із 1 червня 2015 року відповідно до Закону України від 02.03.2015 №213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” призначення всіх видів пенсій здійснюється за нормами єдиного закону,  скасовані спеціальні пенсії (крім пенсій для військовослужбовців, шахтарів, наукових працівників та людей, що працюють на шкідливих виробництвах). Тобто пенсії депутатам, міністрам, іншим державним службовцям, працівникам органів місцевого самоврядування, податківцям, митникам, прокурорам та суддям призначаються на загальних підставах. Таким чином пенсійна система стає більш справедливою.

Спецпенсії, призначені до 1 червня 2015 року, ніхто не скасовуватиме. Тобто люди, які досягли пенсійного віку раніше за цю дату й уже одержують спеціальні пенсії, продовжать це робити.

Законопроектом пропонується звільнити солідарну систему від невластивих для неї виплат шляхом фінансування  з Державного бюджету України:

  •  доплат до мінімального розміру пенсій (різниця між розміром пенсії виходячи із тривалості страхового стажу і заробітку та мінімальним розміром пенсійної виплати);
  •  пільгових пенсій та за вислугу років;
  •  втрат за працюючих інвалідів та підприємств УТОГ, УТОС;
  •  поліпшення матеріального становища інвалідів війни, учасників бойових дій.

З 1 січня 2017 року передбачається запровадити другий рівень системи пенсійного забезпечення.

Учасниками накопичувальної системи пенсійного страхування будуть особи, яким на вказану дату виповниться не більше 35 років. Поряд з цим,  застрахованим особам, яким станом на 1 січня 2017 р. виповниться не більше 55 років, надається право добровільно прийняти рішення  щодо участі у накопичувальній системі пенсійного страхування.

Розмір внеску у перший рік становитиме 2 відсотка та щороку збільшуватиметься на один відсоток, до досягнення 7 відсотків у 2022 році.

По мірі збільшення розміру внеску для застрахованої особи, починаючи з 2018 року, відповідно зменшуватиметься розмір єдиного внеску для роботодавця, тобто відбудеться частковий перерозподіл сплати розміру єдиного внеску від роботодавця до працівника (по 1 відсотку щорічно), і вже у 2022 році ставка єдиного внеску для роботодавця буде зменшена на 5 відсотків.

Запровадження накопичувальної системи пенсійного страхування  (накопичувальної професійної пенсійної програми) дозволить формувати заощадження, якими особа зможе скористатися до досягнення загального пенсійного віку у разі:

  •  наявності необхідної тривалості спеціального та страхового стажу роботи і досягнення певного віку;
  •  наявності необхідної вислуги років.

Також особа зможе скористатися власними накопиченнями після досягнення пенсійного віку, незалежно від умов виплати пенсії із солідарної системи. Кожен платник внесків зможе відстежувати, скільки грошей надійшло на його накопичувальний рахунок, як вони примножувались, куди їх укладали, який інвестиційний дохід вони принесли.

Третій рівень – недержавне пенсійне забезпечення, що передбачає  добровільну сплату внесків у недержавні пенсійні фонди. На сьогоднішній день функціонує 76 НПФ.

Запровадження трьохрівневої системи пенсійного страхування дасть суспільству сигнал, що кожна людина має піклуватись про свою старість, і отримати перспективу на достойну пенсію.

Перший заступник начальника

управління Пенсійного фонду України

в Галицькому районі  м. Львова

Чікель В.В.