Про прожитковий мінімум в цінах червня 2024 року

Міністерство соціальної політики України надало інформацію щодо фактичного розміру прожиткового мінімуму на одну особу, а також для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, у цінах червня 2024 року, розрахованого відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум».

Нагадаємо, що відповідно до закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров’я набору продуктів харчування (далі – набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі – набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі – набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Прожитковий мінімум в Україні визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років;

дітей віком від 6 до 18 років;

працездатних осіб;

осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до закону України «Про державний бюджет на 2024 рік» з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 2920 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років – 2563 гривні;

дітей віком від 6 до 18 років – 3196 гривень;

працездатних осіб – 3028 гривень;

осіб, які втратили працездатність, – 2361 гривня.

З 1 квітня 2024 року мінімальна заробітна плата встановлена у розмірі 8000 гривень;

Згідно з розрахунками Мінсоцполітики, розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у червні 2024 року становить – 7 064,62 гривень (8 089,28 гривень – з урахуванням суми обов’язкових платежів), у тому числі:

дітей віком до 6 років – 6341,21 гривень;

дітей віком від 6 до 18 років – 7925,62 гривень;

працездатних осіб – 7382,17 гривень, (9170,40 гривень – з урахуванням суми обов’язкових платежів);

осіб, які втратили працездатність – 6016,14 гривень.

Звертаємо увагу, що у структурі прожиткового мінімуму для працездатних осіб вартість продуктів харчування становить 50,5%.

І маємо розуміти, що відповідно до бюджетної декларації на 2025-2027 роки, яка схвалена постановою Кабінету Міністрів України від 28 червня 2024 р. № 751 прогнозні розміри прожиткового мінімуму та рівня забезпечення прожиткового мінімуму на 2025—2027 роки встановлено на рівні 2024 року, а розмір мінімальної заробітної плати до 2027 року становитиме 8000 гривень.

Оплата праці працівників бюджетної сфери в період 2025-2027 року здійснюватиметься на основі посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, що залишається на рівні грудня 2024 року.

Нагадаємо, що Федерація професійних спілок України направила до уряду свої пропозиції стосовно фактичного замороження соціальних стандартів. У зверненні зазначено, що затверджений держбюджетом прожитковий мінімум
занижений більш ніж удвічі порівняно з його фактичним розміром та об’єктивно не здатний задовольнити основні потреби людини в усіх соціально-демографічних групах на фізіологічному та соціальному рівнях. Відповідно є заниженими інші показники, що розраховуються на базі прожиткового мінімуму, зокрема: розміри тарифної ставки ЄТС, мінімальної пенсії, адресної допомоги тощо.

Такий стан речей не відповідає нормам національного законодавства, міжнародних зобов’язань України та висновків експертів, оскільки розмір мінімальної заробітної плати має визначатися з урахуванням фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, витрат на освіту, охорону здоров’я, придбання житла (відповідно до ст. 47, 49, 53 Конституції України, Конвенції МОП № 117, Директиви (ЄС) 2022/2041 про адекватну мінімальну заробітну плату в Європейському Союзі, Закону України «Про прожитковий мінімум»), сімейної складової (відповідно до ст. 48 Конституції України, ст. 4 Європейської соціальної хартії (переглянутої), Конвенції МОП № 131) та рівня інфляції.

За матеріалами

соціально-правової комісії профкому