logo

Сплата комунальних послуг під час війни та виплата компенсації комунальних витрат людям, які безкоштовно прихистили в себе ВПО

Кабінет Міністрів України схвалив постанову від 05 березня 2022 р. № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», установивши заборони, що діятимуть до припинення чи скасування воєнного стану в Україні:

→ нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню), інфляційні нарахування, проценти річних, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;

→ припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі.

Торгово-промислова палата України в офіційному повідомленні від 28.02.2022 р. № 2024/02.0-7.1 засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) – військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою для введення воєнного стану 24 лютого 2022 року.

До припинення дії воєнного стану Торгово-промислова палата України вважатиме ці обставини надзвичайними, невідворотними та об’єктивними, що водночас звільняють особу від відповідальності у разі несплати чи несвоєчасної сплати за комунальні послуги.

Водночас дія воєнного стану не означає скасування сплати за комунальні послуги для українців. Мова йде про те, що не нараховуватимуться штрафи і пеня та забороняється відключення комунальної послуги.

Окрім цього, Уряд схвалив виплату компенсації комунальних витрат для українців, які безкоштовно у себе прихистили внутрішньо переміщених людей, згідно з Порядком компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що затверджений у відповідній постанові від 19 березня 2022 р. № 333.

Хто може отримати компенсацію витрат на оплату житлово-комунальних послуг? Громадяни України віком від 18 років, які є власниками жилих приміщень приватного житлового фонду та безоплатно розміщували в цих приміщеннях внутрішньо переміщених осіб.

Як власнику житлового приміщення отримати виплату?

→ внести інформацію щодо приміщень приватного житлового фонду, доступних для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб, у відповідній адміністративно-територіальній одиниці до веб-ресурсу «Прихисток». Власник житла може самостійно це зробити або звернутися до виконавчого комітету сільських, селищних, міських рад. На підставі зазначених відомостей формується реєстр жилих приміщень, доступних для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб, у відповідній адміністративно-територіальній одиниці;

→ подати заяву до виконкому сільської, селищної, міської ради за місцем розташування жилого приміщення, вказавши прізвище, ім’я й по батькові усіх розміщених осіб та додавши копії документів, що посвідчують їх особу (не пізніше наступного дня від дня розміщення внутрішньо переміщених осіб);

→ подати до виконкому сільської, селищної, міської ради за місцем розташування жилого приміщення заяву на отримання компенсації. Таку заяву подають не пізніше п’яти днів із дня закінчення звітного місяця в паперовій формі або засобами електронного зв’язку в електронній формі із зазначенням всіх обов’язкових реквізитів та з використанням кваліфікованого електронного підпису. Заяву розглядають упродовж 5 робочих днів із часу її отримання.

П’ятиденний строк розгляду заяви необхідний для проведення перевірки з боку уповноважених осіб виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради наведених у заяві власником жилого приміщення відомостей із можливим при потребі відвідуванням місця розміщення внутрішньо переміщених осіб, зокрема для перевірки факту такого розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб та умов їх проживання, документів, що встановлюють особу, а також перевірки даних про відсутність або наявність у заяві інформації щодо осіб, які отримують щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Тож власник жилого приміщення, який не має заборгованості за житлово-комунальні послуги, зможе отримати компенсацію виключно у безготівковій формі за зазначеними в заяві банківськими реквізитами до 20-го числа місяця з дня закінчення звітного місяця.

За інформацією ЦК Профспілки працівників освіти і науки України