logo

Відбувся круглий стіл, присвячений питанню призначення пенсії в час війни

14 червня 2022 року в Дзеркальній залі Львівського університету відбувся круглий стіл «Реалізація прав працівників на пенсію в умовах воєнного стану». Долучитися до заходу можна було очно й дистанційно – за допомогою Центру для командної роботи Microsoft Teams.

Специфіка воєнного стану, безумовно, вплинула на правове регулювання пенсійних відносин. Первинна профспілкова організація працівників разом із адміністрацією Університету організували круглий стіл задля обговорення вкрай актуальних питань пенсійного забезпечення. Учасниками заходу стали представники Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, зокрема, головна спеціалістка відділу методології та контролю за використанням даних електронних ресурсів Ірина Фарина, заступниця начальника Управління пенсійного забезпечення, начальниця відділу застосування пенсійного законодавства Наталія Шептур та головна спеціалістка відділу організаційно-інформаційної роботи Ірина Мазур. До участі у заході дистанційно долучилися також представники Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України.

Модерував зустріч голова профспілки працівників Університету Юліан Бек, який подякував колегам із Пенсійного фонду за те, що погодилися взяти участь у засіданні круглого столу, поділитися новою інформацією щодо регулювання пенсійних відносин в умовах війни та дати відповіді на найпоширеніші запитання, з якими працівники звертаються до профспілкової організації й адміністрації Університету з огляду на нововведення у регулюванні пенсійних відносин в умовах воєнного стану.

Проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар зазначив, що пенсійне забезпечення було і залишається одним із основних соціальних питань: «Фахівці Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вже не вперше в цій залі. Наші круглі столи є систематичними і дають можливість спільно обговорювати поточні важливі питання пенсійної реформи. Сьогодні, коли ми живемо в умовах війни, це надзвичайно актуальна тема, яка справді цікавить багатьох наших колег. Дякую усім, хто сьогодні тут й усім, хто долучився дистанційно».

Круглий стіл дещо вийшов за межі університетського заходу: питання є гострими й однаково важливими для працівників усіх українських закладів вищої освіти, тож голова профкому Національного університету «Львівська політехніка» Роман Колодій також долучився до зустрічі. «Питання насправді дуже актуальне, особливо в час воєнних дій. Усі хочемо мати одну напрацьовану відповідь для того, щоби і викладачі були спокійні стосовно своїх днів щорічної відпустки і ми мали що про це сказати. Тому така зустріч із представниками Пенсійного фонду є абсолютно на часі», – зауважив Роман Колодій.

Ірина Фарина розповіла присутнім про Реєстр застрахованих осіб, який веде Пенсійний фонд України. «Реєстр застрахованих осіб – це Банк відомостей, які накопичуються в Реєстрі згідно з поданими страхувальниками звітностями до Державної податкової служби. На центральному рівні відповідна інформація з Державної податкової служби завантажується до системи Пенсійного фонду, де  вона й зберігається по кожній застрахованій особі, яка працює, за яку сплачуються страхові внески. Уся ця інформація накопичується на її ідентифікаційний код та міститься у нашому Реєстрі. Уся інформація надходить до Реєстру зі звітності страхувальників. Тобто технічно вплинути на те, що відображається в Реєстрі по кожній особі, Пенсійний фонд не може – все, що є про особу, залежить лише від звітності страхувальника», – наголосила доповідачка.

Ірина Фарина підкреслила доцільність оцифрування трудових книжок, щоби усі дані були збережені в системах Пенсійного фонду, а людина при призначенні пенсії почувала себе справді захищеною бодай у такий спосіб. Окрім цього, Ірина Фарина сказала, що обов’язок роботодавця здійснювати доплату до мінімальної заробітної плати працівникові, який працює на основному місці праці, не скасовано навіть в умовах воєнного стану. Це є важливим для зарахування відповідного періоду до страхового стажу, що дає право на пенсію.

Змістовну доповідь про страховий стаж презентувала Наталія Шептур, закцентувавши увагу присутніх на кількох важливих аспектах, серед яких:

  • поняття «страховий стаж» та принципова відмінність між трудовим стажем і страховим стажем;
  • особливості обчислення страхового стажу;
  • обчислення стажу до січня 2004 року й після січня 2004 року відповідно до різних періодів трудової та іншої діяльності;
  • пільговий порядок обчислення стажу роботи;
  • вимоги до страхового стажу, необхідного для призначення пенсії у віці 60 років;
  • особливості обчислення страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком.

Наукове обґрунтування озвучених позицій подав юрисконсульт Первинної профспілкової організації працівників Володимир Бурак: «По-перше, законодавство в умовах воєнного стану ще цілком не систематизоване та не пристосоване до війни. По-друге, очевидно, треба розрізняти ті території, де тривають бойові дії і неможливо взяти потрібну довідку чи інший документ для підтвердження відповідних періодів стажу, та території, наприклад Львівщина, де ця процедура є простішою. Водночас наразі не врегульовані деякі питання для тимчасово переміщених осіб у зв’язку з воєнними діями, а тому є проблеми щодо отримання інформації про періоди, що зараховуються до їхнього страхового стажу чи до спеціального стажу, про який ми сьогодні говорили. Оскільки мова йде передовсім про кошти, то потрібно сказати про недостатнє фінансування Пенсійного фонду».

Після виголошення доповідей присутні в залі та онлайн-слухачі поставили представникам Пенсійного фонду запитання. Учасники заходу мали змогу отримати відповіді навіть на найконкретніші запитання, бо доповідачі вичерпно їх аналізували, сформулювавши у процесі обговорення своєрідні рекомендації для працівників.

Голова профкому Юліан Бек подякував колегам із Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за багаторічну плідну співпрацю, результатом якої завжди є вичерпні пояснення законодавчих норм, фахові поради для працівників та різні підходи до вирішення проблемних питань. «Ми відкриті до співпраці й зворотного зв’язку. Відповідну співпрацю можна організувати і за участі кафедри соціального права, яка функціонує на юридичному факультеті, де викладають системи соціального страхування та пенсійного забезпечення. Зі свого боку профспілкова організація також готова реалізовувати спільні проєкти задля обговорень соціально значущих питань. Врешті недарма кажуть, що, сперечаючись, програють обидві сторони, а знаходячи консенсус, перемагають усі», – підсумував зустріч Юліан Бек.

З презентацією представників Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області можна ознайомитися за посиланням.